Let’s Encrypt “Bağlantınız Gizli Değil ” Probleminin Çözümü

By | 1 Ekim 2021

Sertifikanızın güveni, temelde “kök” olarak verilen sertifikaya local bilgisayarınızın güvenmesine dayanmaktadır. Kök sertifika, domaininizde de olduğu gibi genel sertifika hizmeti sağlamak için kullanılan bir ara sertifika verir ve bunada “güvenin zinciri” denilmektedir. Sertifikanız da bu güven zincirini takip edip doğrulanmaktadır.

30 Eylül 2021 tarihinden itibaren Let’s Encrypts’in kullanmış olduğu kök sertifika “DST Root CA x3 ve R3 ara sürümü” sona ermiştir. Yerine ISRG Root X1 sertifikası (ayrıca yedek R3 ara maddesi) ile değiştirilmiştir.

Bu sebepten ötürü kökün (ve ilgili süresi dolan R3 ara sertikanın) süresinin dolması, sertifikalarınızın güvenilmez ve geçersiz olarak değerlendirilmesine sebep olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sertifikanın sorunsuz çalışması için zinciri takip etmesi gerekmektedir ve doğru zincirde olmadığınız taktirde sertifikanızın geçerliliği devam etmeyecektir. Bu sorun sunucu üzerinde çözüme ulaşsa bile, güncelleme eksikliği yaşayan istemci bilgisayarlarından da kaynaklanabilir.

ÇÖZÜM

  • Windows

Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda çözüm oldukça basit aslında. Chrome, Edge vb gibi tarayıcılar üzerinden bir web sitesi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Ziyaret sırasında web tarayıcınız bir kök sertifika yeniliği olduğu görerek Windows’unuz için gerekli güncellemeyi yapacaktır.

https://valid-isrgrootx1.letsencrypt.org/ bu adresi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız Windows işletim sisteminizden ISRG Root X1 sertifikasını güven deposuna eklemesini ister. Sorununuzun çözümüne bunun yardımcı olacağını düşünmekteyiz.

  • MacOs

Eski MAC sürümlerinde bu problemi yaşıyorsanız;

Hata mesajının üzerinde bulunan sertifikaya tıklayarak MAC’inize indiriniz. “http://letsencrypt.org/certs/isrgrootx1.der

Anahtar Zinciri Erişimi > Dosya > Öğeleri İçe Aktar girerek indirmiş olduğunuz SSL’i konsolda içe aktarınız.

Yüklemiş olduğunuz dosya “Sertifikalar” bölümüne eklenmiş olmalı fakat güvensiz olarak gözükecektir. ISRG Root X1 isimli SSL’i bulup üzerine çift tıklayınız.

Gelen pencerede “Güven” butonuna tıklayın ve “Her Zaman Güven” seçeneğini seçiniz.

Akabinde kullanmış olduğunuz tarayıcı kapatıp tekrar açtığınızda SSL probleminiz çözülmüş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir