HOSTİNG NEDİR ?

By | 17 Ağustos 2021

İnternet sitelerinin yayınlanması için bir alan gereklidir. Örneklendirerek anlatmak gerekirse bir binanın inşa edilmesi için nasıl arazi gerekliyse internet sitelerinin de yayınlanması için sanal bir araziye ihtiyacı vardır. Bu sanal araziyi “hosting” olarak adlandırıyoruz. Hosting kelimesinin dilimizde karşılığı “barındırma alanı” ya da “ev sahipliği” olarak çevrilmektedir.

Hosting; internet sayfanıza ait dosyaların yılın 365 günü hafızasında barındırdığı ve yayında tutma hizmetidir. Bu bilgisayarlara “server” ve ya “sunucu” denilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu sunucu bilgisayarları evlerde ve ya iş yerlerinde kullanılan bilgisayardan daha güçlü ve donanımlıdır. Bu tarz serverlar “veri merkezi” olarak adlandırdığımız yerlerde muhafaza edilmektedir.
Veri merkezlerinin avantajları;

  • Yüksek hızda internet,
  • Elektrik kesintisi yaşanmaz,
  • Doğal afetlere karşı korunaklıdır.
    Bu sayede web siteleriniz her koşulda müşterilerinize kesintisiz hizmet verecektir.

Bir hosting hizmeti satın aldığınızda barınma hizmetinin haricinde sizlere web site yönetimiyle ilgili hizmetlerde sunabilir. Örneğin;

  • SSL sertifikası (/https:// protokolünü kullanan güvenli siteler)
  • Müşteri destek hizmeti (ticked, canlı destek vb)
  • Sunucu üzerindeki dosyaların yedeklenmesi.
  • Geliştirici araçlar
  • Hızlı yönetim paneli

Hosting Çeşitleri Nelerdir ?

Yukarıda hostingin ne demek olduğunu öğrendik. Şimdi ise bir hosting hizmeti alacağımızda bunu neye göre ve nasıl yapacağımızdan bahsedelim.

Öncelikle sunucularda diğer bilgisayarlar gibi işlem sistemine ihtiyaç duyarlar. İşletim sistemine göre hosting ikiye ayrılmaktadır;

Linux Hosting
İsmindende anlaşıldığı üzere linux işletim sistemini kullanmaktadır. PHP, Perl, MySQL ve Cgi gibi dilleri kullanacaksanız bu hosting sizin için idealdir ve WordPress, OpenCart gibi popüler CMS sistemleri en iyi bu paket ile barındırılır.

Windows Hosting
İsmindende anlaşıldığı üzere windows işletim sistemini kullanmaktadır. ASP kodlama dilinde, .NET Framework üzerinde geliştirilen uygulamaların en stabilize olarak çalıştığı ve MSSQL, Access veri tabanının en iyi çalıştığı hosting paketidir.

WordPress Hosting
Dosya üzerinde sık kullanılan içerik yönetim sistemidir. Linux tabanlı sunucular üzerinden yayın yapılır. Sitenizi daha işlevsel hale getirecek yan uygulamalar ve ücretsiz tema seçenekleri içerisinde mevcuttur. Ayrıca WordPress yazılımına gelen bütün güncellemeleri otomatik olarak almaktadır.

WordPress sunucu kaynaklarını fazla tükettiği için depolama olanı olarak SSD tercih edilir. SSD diskin HDD diske göre okuma ve yazma oranının daha yüksek olması, ziyaretçilerin web sitesi üzerindeki içeriklere erişimi daha hızlı hale gelecektir.

WordPessin en büyük dezavantajı; web sitenizi WordPress dışında farklı bir scriptle değiştirmek istediğinizde satın almış olduğunuz hosting türünüzü de değişmeniz gerekmektedir.

Radyo Hosting
Zaman içerisinde popüleritesi artan internet üzerinden radyo yayını yapmak için kullanılan hosting çeşididir. Size verilen panel sayesinde sizi kaç kişinin dinlediğini, en çok dinlenme sayınız gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Hosting ile Beraber Alınabilecek Hizmetler

Domain Kaydı (Alan Adı)
Alan adı; internet üzerinde sizin markanızın kimliğini oluşturacak ve temsil edecek bir hizmettir. Bu sebepten ötürü alan adı dikkatli ve titiz bir şekilde seçilmelidir. Müşterilerinizin rahat okuyabileceği ve telaffuz edebileceği bir alan adı seçerseniz akıllarda kalıcı olacaktır ve ziyaret oranınız artacaktır.

Kurumsal E-posta
Kurumsal e-posta hizmeti, yüksek kotaya sahip ve sıklıkla yedeklenen bir hizmettir. Ek olarak profesyonel antispam filtreleriyle kullanıcıya güvenli bir koruma sağlamaktadır. Hosting paketlerinde bulunan standart e-posta hizmetlerinde minimal düzeyde kota ve antispam mevcuttur. Bu sebepten ötürü yüksek kota ve profesyonel antispam özelliğine sahip e-posta paketleri önerilmektedir.

SSL Sertifikası
SSL sertifikası, web sitesi ve ziyaretçi arasında güvenli bir katman oluşturarak bilgilerin ve verilerin şifreli olarak, ziyaretçinin güvenli alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü müşterilerinizin alışveriş yaparken kendini güvende hissetmesi için ssl kurulumu çok önemlidir. Sanalpos hizmeti aldığınız banka ve ya kuruluş da bu sertifikayı almanızı talep edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir