Cpanel Database Oluşturma ve Database Kullanıcısı Açıp Birleştirme

By | 27 Şubat 2019

Bazılarınız için basit bir işlem olarak gözükebilir fakat yeni başlayacanlar için gerekli olacağını düşündüğüm bir konuda cpanel üzerinde mysql database oluşturma ve mysql database kullanıcı oluşturması vede 2 sini birleştirme işlemi olacaktır.

1 – Database oluşturulacak hesabın cpaneline bağlanınız. Daha sonra ” MySQL Veritabanları ” yazan kısıma giriş yapınız.

cpanel-database-oluşturma-1

2 – Açılan kısımda ” Yeni Veritabanı: ” yazan yerin karşısındaki boşluğa database isminiz ne olmasını istiyorsanız onu yazıp ” Veritabanı Oluştur ” yazan butona tıklayınız.

cpanel-database-oluşturma-2

3 – Database oluşturma işlemi tamamlanmıştır.  Database oluşturma işlemi bittikten sonra ” Geri Dön ” yazan kısıma tıklayıp kullanıcı adı oluşturma işlemini yapabiliriz.

cpanel-database-oluşturma-3

4 – Şimdi sıra geldi kullanıcı adı oluşturma işlemine. Database oluşturulacak hesabın cpaneline bağlanınız. Daha sonra ” MySQL Veritabanları ” yazan kısıma giriş yapınız. Gelen ekranda ” MySQL Kullanıcıları ” yazan yerin altındaki ” Kullanıcı adı: ” yazan yerin karşısındaki boşluğa istediğiniz bir kullanıcı ismini yazınız. ” Şifre : ve Şifre ( tekrar ) ” yazan yerlerin karşılarınada kullanıcı adının şifresini belirleyiniz her 2 boşluğada aynı şifreyi yazmanız gerekmektedir. Daha sonra ” Bir Kullanıcı Oluştur ” yazan butona tıklayınız vede mysql database için kullanıcı oluşturmuş oldunuz.

cpanel-kullanıcı-oluşturma-1

5 – Son işlem olarakta Database ve Kullanıcıyı birleştirme işlemi. Database oluşturulacak hesabın cpaneline bağlanınız. Daha sonra ” MySQL Veritabanları ” yazan kısıma giriş yapınız. Gelen ekranda ” Veritabanına Kullanıcı Ekle ” kısmının altında hangi database ile kullanıcı birleştirme istiyorsanız onları seçip ” Ekle ” butonuna basınız.

birleştirme

6 – ” Ekle ” butonuna bastıktan sonra gelen ekranda ” Tüm Ayrıcalıklar ” yazan yere tıklayıp bütün kutucuklar işaretlendikten sonra ” Değişiklikleri Uygula ” butonuna basınız. İşlemler tamamdır.

birleştirme2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir