Centos Web Panel İp Ekleme Ve Siteye Atama

By | 27 Şubat 2019

Birçok ücretli hosting kontrol paneli olmasına karşın ücretsiz panellerde bulunmaktadır. Bunlardan en biliniri centos web panel’dir. Bugün centos web panelde ip ekleme ve siteye özel ip atamayı göreceğiz. Panele giriş yaptıktan sonra ip eklemek için /admin adresinin sonuna /index.php?module=ip_manager ekleyip entre’a basınız. Direk ip ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfa henüz beta aşamasında olduğu için menüde çıkmıyor. Ama test edildi ip adresini başarıyla ekliyor.

Aşağıdaki gibi sayfa gelecektir. Burada 1. alandan ip adresini ekliyoruz. 2. alanda ise eklediğimiz ip adresini görebilirsiniz.

IP address: İp adresi yazılacak.
Netmask: İp adresinin bağlı olduğu ağın netmask adresi seçiyoruz.
Gateway: İp adresinin bağlı olduğu ağın gateway adresi yazılacak.

Bu bilgileri hatalı girmeniz durumda ip adresi çalışmayacaktır. Sunucu hizmeti aldığınız firmadan bu bilgileri temin edebilirsiniz.

İp adresimizi ekledikten sonra sitemize atayalım.

User Accounts > List Accounts linkine tıklıyoruz.

Buradan ip adresini değiştirmek istediğimiz hesabın sonundaki [Edit Account] linkine tıklıyoruz.

Açılan sayfada IP Address bölümüne az önce eklediğimiz ip adresini yazıyoruz ve yandaki seçeneğini seçip Save Changes butonuna basıyoruz.

İp ekleme işlemi tamamlandı. Biraz bekledikten sonra ip adresi siteye atanmış olacaktır. Bilgisayarınızdan siteye ping atarak atanıp atanmadığına bakabilirsiniz. Eğer ip adresi aktif olmadıysa sunucuya reboot atınız. Bazı ayarlarda centos web panelde reboot işlemi gerekebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir