Author Archives: İnternet Bilişim

WordPress 4.8.2 Güvenlik ve Bakım Sürümü

Dünyanın en çok kullanılan açık kaynak kodlu web sitesi yazılımı olan WordPress en son yayınlamış olduğu 4.8 versiyonunun ardından, 19 Eylül itibariyle WordPress 4.8.2 güvenlik ve bakım güncellemesini kullanıcılarına sundu.

WordPress 4.8.1 ve daha önceki sürümlerde aşağıdaki güvenlik açıkları olabilir;

  1. $wpdb->prepare() ile potansiyel SQL enjeksiyonuna yol açan beklenmedik ve güvensiz sorgular oluştu. WordPress çekirdeği bu soruna doğrudan açık değil fakat eklentilerin ve temaların aktivasyonuyla beraber ciddi güvenlik açıkları oluşturması muhtemel.
  2. OEmbed keşfinde bir siteler arası komut dosyası (XSS) güvenlik açığı bulundu.
  3. Görsel editörde bir siteler arası komut dosyası (XSS) güvenlik açığı keşfedilmiştir.
  4. Dosya açma kodunda bir yol geçişi açığı keşfedilmiştir.
  5. Eklenti düzenleyicisinde bir siteler arası komut dosyası çalıştırma (XSS) güvenlik açığı bulundu.
  6. Kullanıcı ve terim düzenleme ekranlarında açık bir yönlendirme keşfedildi.
  7. Özelleştiricide yol geçişi güvenlik açığı keşfedilmiştir.
  8. Şablon adlarında çapraz site komut dosyası (XSS) güvenlik açığı bulundu.
  9. Bağlantı modeli içinde bir çapraz site komut dosyası (XSS) güvenlik açığı bulundu.

Yukarıdaki güvenlik sorunlarına ek olarak, WordPress 4.8.2 sürümü toplamda 6 bakım ve onarım güncellemesi içerir. Oluşan açık ve buglar sebebiyle web sitenizin zarara uğramaması adına WordPress sisteminizi her daim güncel tutmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

WordPress 4.8.2 sürümünü bu bağlantıya tıklayarak indirebilir veya Kontrol Paneli > Başlangıç > Güncellemeler sekmesinden “Şimdi Güncelle” bağlantısı ile yükseltebilirsiniz.

Cpanel Şifresi Değiştirme

Bu makalemizde cPanel web site yönetim panelimizin şifresinin nasıl değiştirileceğini öğreneceğiz. Bu işlem için ilk olarak Cpanel hosting yönetim panelimize giriş yapıyoruz.

Bu işlem için web tarayıcımıza;

1-) http://www.domainismi.com:2082 yazıyoruz. Açılan sayfadan Cpanel kullanıcı adımızı ve şifremizi doğru bir şekilde giriyoruz.

2-) Cpanel ana sayfamızda seçenekler bölümünde yer alan Şifre Değiştir yazan yere tıklıyoruz.

3-) Açılan sayfada Eski Şifre yazan yere kullandığımız mevcut şifreyi yazıyoruz. Yeni Şifre yazan yere oluşturmak istediğimiz yeni şifreyi giriyoruz. Daha sonra oluşturmak istediğimiz yeni şifreyi tekrar yazarak Şifreyi Şimdi Değiştir butonuna basıyoruz.

Cpanel şifresini değiştirmek bu kadar kolay, eğer şifre değiştirme esnasında bir problem ile karşılaşırsanız müşteri paneliniz üzerinden bizlere destek talebi iletebilirsiniz.

Centos Web Panel İp Ekleme Ve Siteye Atama

Birçok ücretli hosting kontrol paneli olmasına karşın ücretsiz panellerde bulunmaktadır. Bunlardan en biliniri centos web panel’dir. Bugün centos web panelde ip ekleme ve siteye özel ip atamayı göreceğiz. Panele giriş yaptıktan sonra ip eklemek için /admin adresinin sonuna /index.php?module=ip_manager ekleyip entre’a basınız. Direk ip ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfa henüz beta aşamasında olduğu için menüde çıkmıyor. Ama test edildi ip adresini başarıyla ekliyor.

Aşağıdaki gibi sayfa gelecektir. Burada 1. alandan ip adresini ekliyoruz. 2. alanda ise eklediğimiz ip adresini görebilirsiniz.

IP address: İp adresi yazılacak.
Netmask: İp adresinin bağlı olduğu ağın netmask adresi seçiyoruz.
Gateway: İp adresinin bağlı olduğu ağın gateway adresi yazılacak.

Bu bilgileri hatalı girmeniz durumda ip adresi çalışmayacaktır. Sunucu hizmeti aldığınız firmadan bu bilgileri temin edebilirsiniz.

İp adresimizi ekledikten sonra sitemize atayalım.

User Accounts > List Accounts linkine tıklıyoruz.

Buradan ip adresini değiştirmek istediğimiz hesabın sonundaki [Edit Account] linkine tıklıyoruz.

Açılan sayfada IP Address bölümüne az önce eklediğimiz ip adresini yazıyoruz ve yandaki seçeneğini seçip Save Changes butonuna basıyoruz.

İp ekleme işlemi tamamlandı. Biraz bekledikten sonra ip adresi siteye atanmış olacaktır. Bilgisayarınızdan siteye ping atarak atanıp atanmadığına bakabilirsiniz. Eğer ip adresi aktif olmadıysa sunucuya reboot atınız. Bazı ayarlarda centos web panelde reboot işlemi gerekebiliyor.

WP Smtp Mailer Eklentisi Kurulumu

WordPress üzerinden email göndermek için daha önce Mail Bank eklentisini anlatmıştık. Ancak eklenti bir neden dolayı wordpress eklenti mağazasından kaldırıldı. Bizde eski makale geçerliliğini kaybettiğini için yeni bir makale yazmaya karar verdik. Bu yazıda email gönderimi için Smtp Mailer eklentisini anlatacağız.

Eklentiyi kurmadan daha önce kurduğunuz email eklentilerini pasif ediniz.

1- WordPress panelimizden yeni eklenti ekleme bölümünden eklentiyi bulup kurulumu yapıyoruz.

2- Eklentinin ayarlarını yapalım.

Smtp Host: mail.sitenizinadresi.com -> Mail sunucu adresi yazıyoruz.
Smtp Authentication: False -> Kimlik doğrulamasını kapatıyoruz.
Smtp Username: Email adresini yazıyoruz.
Smtp Password: Email şifresini yazıyoruz.
Type Of Encryption: Tls -> Şifreleme türünü tls olarak seçiyoruz.
Smtp Port: 587 -> Gönderim portu genelde 587 ‘dir.
From Email Address: Gönderen kısmında görülecek email adresi Smtp Username bölümüne yazdığınız email adresi ile aynı olması gerekiyor.
From Name: Gönderen adını yazıyoruz.
Disable SSL Certificate Verification: Email gönderirken ssl doğrulamanın pasif olması için işaretliyoruz.
Son olarak Save Changes diyerek ayarları tamamlıyoruz.

3- Ayarları yaptıktan sonra test etmek için Test Email bölümüne geliyoruz. Buraya herhangi bir email adresini yazarak gönderim yapıyoruz.

Not: Email gönderiminde hata alırsanız önceki adımdaki Smtp Authentication, Type Of Encryption, Disable SSL Certificate Verification ayarlarını değiştirerek tekrar deneyiniz.

Cpanel’den Mod Security Kuralını Kapatmak

Daha önce .htaccess ile mod security kuralını kısmı olarak engellemeyi göstermiştik. Buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ancak özellikle bazı wordpress eklentiler mod security kuralına takıldığı için hatalar meydana gelmektedir. Htaccess üzerinden eklediğimiz kodda malesef yetersiz kalmakta.

Böyle bir durumda cpanel üzerinden sadece işlem yaptığınız site için mod security kuralını kapatabilirsiniz.

Cpanel’e giriş yaptıktan sonra ModSecurity bölümüne tıklayınız. Gelen ekranda site adının karşısındaki Kapalı/Off butonuna tıklayarak. Mod security kuralını kapatmış oluyoruz.

 

 

Mod Security ve Forbidden Hatası

Forbidden hatasının birçok sebebi olmamakla birlikte sunucudaki mod security modülünün aktif olmasındanda kaynaklanabiliyor.

Peki Mod Security Modülü Nedir?

Bilinen bütün sql injection açıklarından yada potansiyel açık oluşturabilecek injection açıklarından koruyan bir apache modulüdür.

Sunucu güvenliği için modülün aktif olması gerektiğinden pasif edilmemektedir. Ama .htaccess dosyamıza küçük bir kod ekleyerek sitemiz için pasif duruma getirebiliriz.

1- Sorun yaşadığınız dizini ftp ‘den bulunuz. (Eğer yönetim panelinde sorun yaşıyorsanız panelin bulunduğu klasörü bulunuz.)
2- Eğer önceden oluşturulmuş bir .htaccess dosyanız varsa alttaki kodu dosyasının en sonuna ekleyip kayıt ettikten sonra tekrar ftp dizine yükleyiniz.
3- Önceden oluşturulmuş .htaccess dosyanız yok ise yeni bir tane oluşturup aynı işlemi yapınız.

<IfModule mod_security.c>
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off
</IfModule>

WHM ve Cpanel’den Spf Kaydı Nasıl Yapılır

Email hesabınızdan gönderdiğiniz mailler gmail,hotmail, yahoo gibi servislerde spam kutusuna düşüyorsa bunun sebebi domainizin spf kaydını güncellemeniz gerektiğidir.

SPF kaydı: Microsoft tarafından oluşturulan email hesaplarının gerçek hesap olup olmadığını kontrol eden bir hizmettir.

İlk olarak spf  kodumuzu oluşturalım. Standart bir dizilimi vardır. Sadece işaretli yerleri kendimize göre düzenleyeceğiz.

“v=spf1 ip4:ipadresi a mx ptr include:sitemizinadresi ~all”

ipadresi: Sitemizin bulunduğu sunucunun ip adresini yazıyoruz.

sitemizinadresi: Sitemizin adresini yazıyoruz. (Örnek: internetbilisim.net)

Kodumuzu oluşturduktan sonra dns kaydı olarak ekleyelim.

Whm panel üzerinden eklemek için; 

1 – Whm panele giriş yaptıktan sonra sol menüden Edit DNS Zone bölümüne tıklıyoruz.

2 – Buradan sitemizi seçip Edit butonuna tıklıyoruz.

3 – Hosting hesapları açılırken otomatik olarak oluşturulan spf kaydını siliyoruz. TXT yazan yeri Select olarak seçip sayfanın altındaki Save butonuna tıklıyoruz.


4 – Tekrar Edit DNS Zone bölümünde sitemizi seçip Edit butonuna tıklıyoruz. Sayfa açıldıktan sonra aşağıda bulunan Add New Entries Below this Line bölümünden spf kaydını ekliyoruz.

WHM panelinden bu şekilde eklenmektedir.

Cpanel üzerinden eklemek için;

1 – Cpanel’e giriş yaptıktan sonra Advanced Zone Editör linkine tıklıyoruz.

2 – Açılan sayfada alt bölümde hosting hesabı açılırken otomatik eklenen spf kaydını siliyoruz.

3 – Sildikten sonra üst bölümdeki formdan spf kaydını ekliyoruz. Tüm alanları doldurduktan sonra Add Record butonuna tıklıyoruz.

Spf kaydı işlemi tamamlanmıştır.

Cpanel’de PHP Versiyonu ve Ayarlarını Değiştirme

PHP web  yazılım dili ile yapılan birçok web site farklı php sürümlere ve ayarlara ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden linux sunucularımızda bu ayarları kolayca yapabilmeniz için gerekli düzenlemeleri yaptık. Bugün ise php sürümünü ve ayarlarını değiştirmeyi anlatacağım.

1- İlk olarak cpanel’imize giriş yapıyoruz.

2- Giriş yaptıktan sonra Yazılım kategorisi altındaki Select PHP Version butonuna tıklıyoruz.

3- Açılan sayfada PHP Sürümü bölümünden istediğimiz php sürümünü seçtikten sonra alt tarafta bu sürüm için bulunan eklentiler listelenecektir.

4- Açılan eklenti bölümünün altındaki Use Defaults butonuna tıklıyoruz. Böylece default olarak gerekli olan php eklentilerini seçmiş oluyoruz. İsterseniz kendinizde ihtiyacınız olan eklentileri seçebilirsiniz. Bu ayarlar seçtiğiniz php sürümüne göre değişmektedir.  Daha sonra Set as current butonuna tıklayarak seçtiğimiz php versiyonunu aktif ediyoruz.

5- PHP sürümünü ayarladık. Şimdi default olarak verilen php ayarlarını değiştirmek için Switch To PHP Options linkine tıklıyoruz.

6- Açılan sayfada siteler için en çok kullanılan php ayarları gelecektir. Buradan istediğiniz değeri değiştirdikten sonra Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Not: Bu ayarlar seçtiğiniz php sürümü için geçerlidir. Farklı bir php sürümü seçerseniz ayarları tekrar yapmanız gerekmektedir.

 

WP Mail Bank Eklentisinin Kurulumu

WordPress’te email gönderiminde en çok WP Mail SMTP eklentisi kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda eklentideki bir takım hatalardan dolayı email gönderimlerinde sorun yaşanmaktadır. Bu yüzden müşterilerimizede tavsiye ettiğimiz başka bir email gönderme eklentisi olan WP Mail Bank eklentisinin kurulumunu anlatacağız. Eklentiyi doğrudan indirmek isterseniz bu linke tıklayınız. Biz kurulumu wordpress eklenti yöneticisinden yapacağız.

1- Eğer daha önce herhangi bir email gönderim eklentisi kurmuşsanız. Önce bunları pasif ediniz.

2- WordPress eklenti yöneticisinden Yeni Ekle butonuna tıklıyoruz.

3- Sağ taraftaki arama kutusuna Mail Bank yazıyoruz. Çıkan sonuçlardan Mail Bank eklentisini bulup Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz.

4- Eklenti kurulduktan sonra aktif etmek için Etkinleştir butonuna tıklıyoruz.

5- Eklenti etkinleştirildikten sonra email ayarların yapmak için Settings linkine tıklıyoruz.

6- Email ayarları üç adımda tamamlanmaktadır. İlk adımda gönderici adını ve email adresini giriyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken yer Gönderici E-postası bölümüne email gönderimi için kullanacağınız email adresini yazıyoruz. Sonraki Adım butonuna tıklıyoruz.

7- Aşağıdaki adımları sırasıyla yapınız.

1) E-posta Adresi: Email gönderimi için kullanacağınız email adresini yazıyoruz.
2) Mail İstemci Türü: “SMTP kullanarak e-posta gönder” seçeneğini seçiyoruz.
3) SMTP Sunucusu: mail.sitenizin adı.uzantısı şeklinde yazıyoruz. Örneğin: sahibinden.com için mail.sahibinden.com şeklinde yazmamız gerekiyor.
4) SMTP Kapısı: Varsayılan olarak 587 portunda kalsın.
5) Kullanıcı Adı: Email gönderimi için kullanacağınız email adresini yazıyoruz.
6) Şifre: Email gönderimi için kullanacağınız email hesabının şifresini yazıyoruz.
7) Kimlik Doğrulaması: Giriş seçeneğini seçiyoruz.
8) Şifreleme: TLS şifrelemeyi kullan seçeneğini seçiyoruz.

Not: Evet, ayarları doğrulamak için Sonraki Adım Düğmesine tıklayarak otomatik olarak bir Sınama E-postası gönderin. Bu seçeneği kaldırınız.

Bu alanları doldurtan sonra Sonraki Adım bölümüne tıklıyoruz.

8- Yazdığımız bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmek için email gönderim formu çıkacaktır. Buraya email adresimizi yazıp Sınama E-postası Gönder butonuna tıklıyoruz.

9- Sonuç bölümünde E-posta Durumu: Gönderme şeklinde bir ibaret çıktıysa ve email adresinize sınama emaili geldiyse tüm ayarlarınızı doğru yaptınız demektir. Son olarak Ayarları Kaydet butonuna tıklayarak email ayarlarını yapmış oluyoruz.

Plesk Panel Ücretsiz SSL – Let’s Encrypt SSL – Kurulumu

SSL seltifikasının ne işe yaradığını ve neler için gerekli olduğunu önceki konumuzda özetlemiştik. Konu linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi windows reseller ve windows web hosting hizmetlerimizde yeni devreye soktuğumuz ücretsiz ssl olan Let’s Encrypt SSL hizmetinin Plesk Panel de nasıl kurulduğunu anlatacağız. Bu SSL hizmeti bizden Windows Reseller Hosting  ( Bayi hosting ) veya Windows Web Hosting  hizmetlerimizden alan müşterilerimize ücretsiz olarak sunmaktayız. https:// şeklinde sorunsuz giriş yapabileceğiniz bir SSL seltifikasıdır. Kurulumu herkesin rahatlıkla yapabileceği 3 tıklama ile tamamlayabilecek kadar basit bir işlemdir. Biz yinede siz müşterilerimize kurulum aşamalarını resimli bir şekilde anlatacağız. Sırası ile anlatılanları okuyup, resimlere göre de işlem yaparsanız SSL kurulumunuz tamamlanacaktır.

Not : Bu ücretsiz SSL sanal pos kullanan sitelere uygun değildir. Bankalar bu SSL’i kabul etmemektedir. Onlar için RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi 256 bit üzeri şifrelenmiş ücretli olan SSL seltifikaları tercih etmelisiniz.

1 – İlk işlem olarak SSL kurulacak hesabın plesk paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Plesk panele şu şekilde giriş yapabilirsiniz. ipadresi:8880  , https://ipadresi:8443 , siteadı:8880 , https://siteadı:8443 şeklinde. Plesk panele bağlandıktan sonra gelen ekranda ” Let’s Encrypt ” yazan yere tıklıyorsunuz.

windows-lets-1

2 – Gelen ekranda ” E-mail adress ” yazan yerin karşısındaki boşluğa mail adresinizi yazıyorsunuz. ” Install ” yazan butona basıyorsunuz.

windows-lets-2

3 – ” Information: Let’s Encrypt SSL certificate was successfully installed on domainadınız. ” şeklinde yeşil bir yazı çıkacaktır ve SSL kurulumu tamamlanmıştır.

windows-lets-3