Plesk Panel Özel DNS Oluşturma ve DNS Düzenleme

By | 18 Nisan 2016

Bir önceki konumuzda Cpanelden özel dns oluşturmayı görsel olarak anlatmıştık. Şimdiki konumuzda ise Plesk Panel üzerinde Özel DNS ( Özel Nameserver ) oluşturmayı görsel şekilde anlatacağım.

1 – Plesk Panele bağlandıktan sonra ” Subscriptions ” kısmından ( yani domainleri listelediğiniz yerden veya sağ üst köşeden arama kısmından ) özel ns oluşturacağınız hesabı seçiyorsunuz. Daha sonra gelen ekranda ” Websites & Domains ” yazan kısıma tıklıyorsunuz.

p1

2 – Gelen ekranda ” DNS Settings ” kısmına tıklıyorsunuz.

p2

 

 

3 – ” DNS Settings ” Kısmına tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir yer açılacak orada ” Add Record ” yazan yere tıklamanız gerekecektir.

p3

 

4 – İlk 3 aşamayı yaptıktan sonra şimdi sıra geldi özel ns oluşturma işlemine.  Gelen ekranda ” Record type ” yazan yerde ” A ” şekilde kalması gerekmektedir. ” Domain name ” kısmındaki boşluğa ise hangi ns yi oluşturcaksanız onu yazmanız gerekmektedir. Ben ns1 – ns2 olarak göstermekteyi. ” IP Adress ” yazan kısmın yanındaki boşluğada NS ip adresini yazmak gerekmektedir. Daha sonrada ” OK ” yazan yere tıklamanız gerekmektedir.

Aynı işlemi ns2 içinde yapıcaksınız.

p4

5 – NS’leri oluşturma işlemi tamamlandı. Şimdi sitenizde dns ile ilgili hata almamanız için düzenlemeniz gereken ve eklemeniz gereken kısımı göstereceğim.

Aşağıdaki resimdeki gibi ” Record type ” kısmındaki ” NS ” yazan yerin en sağ tarafında sizin istediğiniz NS gözükmüyorsa o kısma tıklayarak diğer resimlerdeki gibi düzenlemeniz gerekmektedir.

p5

p6 p7

NOT : Eğer DNS Kısmında 2. yani ns2 için yer yoksa aşağıdaki resimdeki gibi NS oluşturmanız gerekecektir.  1. 2. 3. sıralamada anlattığım işlemleri uygulayıp busefer ” Record type ” yazan yeri ” NS ” olarak işaretliceksiniz. ” Domain name ” olan yer boş kalıcak. ” Name server ” yazan kısım ise oluşturduğunuz eksik olan NS olacaktır.

p8

6 – Bütün bu işlemler bittikten sonra ayarları kaydetmek gerekecektir. ” DNS Settings ” kısmında  ” Update ” yazan yere tıklamanız işleminizi tamamlamak olacaktır. Aşağıda resimde göstermekteyim.p9

7 – İşlemin son hali bu şekilde olması gerekmektedir.

p10

2 thoughts on “Plesk Panel Özel DNS Oluşturma ve DNS Düzenleme

  1. mustafa

    Anlatımınız için çok teşekkürler, epey birşey yaptık ama sonuca ulaşamadık, plesk panel biraz değişmiş bulmakda zorlandık dediğiniz yerleri, ayrıca resimler biraz daha net olsa iyi olur, daha yeni anlatım yaparsanız seviniriz, yeni bi sunucu aldık plesk ve godady’de ns ekliyoruz kullanılmıyor diyor 🙁 Burdaki herşeyide yaptık kabul etmiyor.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir