Author Archives: Adem Ş.

Plesk Panel Ücretsiz SSL – Let’s Encrypt SSL – Kurulumu

SSL seltifikasının ne işe yaradığını ve neler için gerekli olduğunu önceki konumuzda özetlemiştik. Konu linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi windows reseller ve windows web hosting hizmetlerimizde yeni devreye soktuğumuz ücretsiz ssl olan Let’s Encrypt SSL hizmetinin Plesk Panel de nasıl kurulduğunu anlatacağız. Bu SSL hizmeti bizden Windows Reseller Hosting  ( Bayi hosting ) veya Windows Web Hosting  hizmetlerimizden alan müşterilerimize ücretsiz olarak sunmaktayız. https:// şeklinde sorunsuz giriş yapabileceğiniz bir SSL seltifikasıdır. Kurulumu herkesin rahatlıkla yapabileceği 3 tıklama ile tamamlayabilecek kadar basit bir işlemdir. Biz yinede siz müşterilerimize kurulum aşamalarını resimli bir şekilde anlatacağız. Sırası ile anlatılanları okuyup, resimlere göre de işlem yaparsanız SSL kurulumunuz tamamlanacaktır.

Not : Bu ücretsiz SSL sanal pos kullanan sitelere uygun değildir. Bankalar bu SSL’i kabul etmemektedir. Onlar için RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi 256 bit üzeri şifrelenmiş ücretli olan SSL seltifikaları tercih etmelisiniz.

1 – İlk işlem olarak SSL kurulacak hesabın plesk paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Plesk panele şu şekilde giriş yapabilirsiniz. ipadresi:8880  , https://ipadresi:8443 , siteadı:8880 , https://siteadı:8443 şeklinde. Plesk panele bağlandıktan sonra gelen ekranda ” Let’s Encrypt ” yazan yere tıklıyorsunuz.

windows-lets-1

2 – Gelen ekranda ” E-mail adress ” yazan yerin karşısındaki boşluğa mail adresinizi yazıyorsunuz. ” Install ” yazan butona basıyorsunuz.

windows-lets-2

3 – ” Information: Let’s Encrypt SSL certificate was successfully installed on domainadınız. ” şeklinde yeşil bir yazı çıkacaktır ve SSL kurulumu tamamlanmıştır.

windows-lets-3

Yandex Cpanel MX Ayarları ( Yandex Kurumsal Mail Ayarlama )

Bu makalemizde siz değerli müşterilerimize ve bu konuda yardıma ihtiyacı olan kişilere en basit şekilde yandex mx ayarlarının nasıl yapıldığını anlatacağız.

Yapılması gereken ilk işlem öncelikle yandex mail hesabınızın olması gerekmektedir.

Eğer bir yandex mail hesabınız yok ise: https://passport.yandex.com.tr/registration/mail adresinden mail hesabı oluşturmalısınız.

Mail hesabını oluşturduktan sonra mail hesabı ile  : https://mail.yandex.com.tr/ adresinden giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu işlemler bittikten sonra kurumsal mail ekleme işlemini yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle  https://kurum.yandex.com.tr/domains_add/ adresine girip ekleyeceğimiz alan adını yazarak Alan Adı Ekle butonuna tıklıyoruz ;

k1

Sonraki işlem olarak Alan Adı Ekle butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi kısım gelecektir domainin size ait olduğunu onaymak için doğrulama kısmı. Bu kısımda hangisi basitinize giderse ona göre yapabilirsiniz ben size ilk sıradakinden anlatacağım.

İlk kırmızı kutu içindeki olan .html olan isimde html dosyası oluşturacaksınız. Daha sonra 2. kırmızı kutu içindeki kodu yazıp ( her domain için farklı kod verir buradaki örnektir ) ftp içinde public_html içine atacaksınız. Resimleri aşağıda mevcut sırasıyla.

k2

k3

k4

k5

Bu işlemleri yaptıktan ” Alan adının sahibini kontrol et ” yazan butona basacaksınız sonra domaini doğrulama işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Sıra geldi mx ayarlarını yapmaya.

2. Aşamada verilen MX kayıtlarını cpanelden girmemiz gerekmektedir.

k6

Cpanele giriş yapıp MX Entry ( MX Giriş ) kısmına tıklayıp öncelikle olan mx kaydını kaldırmamız gerekmektedir.

k7

k8

Silme işlemini yaptıktan sonra sıra geldi yandex’in verdiği MX ayarlarını girmeye. Alttaki şekilde doldurup Add New Record yazan yere tıklayacaksınız.

k9

Bu aşamada tamamlanmış bulunmaktadır. Sıra geldi yandex üzerinden hesabı ekleme işlemine.

Tekrardan https://kurum.yandex.com.tr/domains_add/ sitesine giriş yapıyoruz.  Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi buton olacak o kısıma tıklıyorsunuz ve alan adınızı yandex üzerinden doğrulamış oluyorsunuz.

Bu işlemden sonra artık yandex üzerinden kendi alan adınızla email açabilirsiniz.

Eklemeyi yaptıktan sonra artık yandex üzerinden mailinize giriş yapabilirsiniz.

 

 

 

 

cPanel Ücretsiz SSL – Let’s Encrypt SSL – Kurulumu

SSL nedir ve SSL seltifikası ne işe yarar. Öncelikle bu 2 bilmeniz gereken kısımı size basit şekilde açıklayalım.

SSL seltifikası internet sitesi ve sunucu arasında veri transfer işlemi gerçekleştiğinde verilerin şifrelenmesi ile transferin güvenli olması sağlanmaktadır. SSL sertifikası yazdığınız kodun veya web sitenizin güvenliğini sağlamaz sadece sunucu ile site arasındaki transferi şifreli yolla tamamlamasına yarar.

Ne işe yarar diye soracak olursanız da ;

– Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar
– Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder
– Google ve SEO açısından bir tık daha üstte olursunuz SSL seltifikası var ise sitenizde. Bunun nedeni google şifrelenmiş yani güvenli olarak kabul ettiği için sizi üst sıraya alacaktır.

Bu bilgileri verdikten sonra ücretsiz Let’s Encrypt SSL kısmına. Bu SSL hizmeti bizden Linux Reseller Hosting  ( Bayi hosting ) veya Linux Web Hosting  hizmetlerimizden alan müşterilerimize ücretsiz olarak sunmaktayız. https:// şeklinde sorunsuz giriş yapabileceğiniz bir SSL seltifikasıdır. Kurulumu herkesin rahatlıkla yapabileceği çok basit bir işlemdir. Biz yinede siz müşterilerimize kurulum aşamalarını resimli bir şekilde anlatacağız.

Not : Bu ücretsiz SSL sanal pos kullanan sitelere uygun değildir. Bankalar bu SSL’i kabul etmemektedir. Onlar için RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi 256 bit üzeri şifrelenmiş ücretli olan SSL seltifikaları tercih etmelisiniz.

1 – Öncelikle ücretsiz SSL kuracağınız sitenin cPanel bilgileri ile bağlanıyorsunuz. ipadresi:2082 – siteadınız/cpanel  – siteadınız:2082 gibi hangisiyle girmek isterseniz o size kalmış. Giriş yaptıktan sonra ” Lets Encrypt SSL ” kısmına gelip içerisine giriş yapıyorsunuz.

Lets Encrypt SSL kurulum - 1

2 – Giriş yaptıktan sonra hiçbir ayar yapmanıza gerek yok direk olarak alttaki resimde gösterdiğim ” issue ” yazan yere tıklıyorsunuz.

Lets Encrypt SSL kurulum - 2

3 – Daha sonra gelen ekranda ise yine resimde gözüken mavi kutucuk içindeki ” Issue ” yazan yere tıklıyorsunuz.

Lets Encrypt SSL kurulum - 3

4 – ” Issue ” yazan yere tıkladıktan sonra biraz bekleyecektir kurulum dosyalarını vs oluşturduğu için.  Ve işlem bittiği zamanda SSL kurulmuş olacaktır.

Çalışma Arkadaşları Arıyoruz…

takim_arkadas

Merhabalar,

Web Hosting Destek departmanımızda Level1 ve 2 görevlendirilmek üzere üzere aşağıdaki tanım ve niteliklerde 2 adet çalışma arkadaşları arıyoruz;

Aranan Nitelikler

– Tercihen öğrenci ya da mezun, öğrenci adaylar için üniversite, yüksekokul öğrencisi ve devam zorunluluğu olmayan, (Tercihen Mühendislik Bölümleri)
– Askerliği en az 2 yıl tecilli,
– Analitik düşünebilien,
– Çözüm odaklı
– Webhosting hakkında bilgili,
– Tercihen daha önce webhosting firmasında çalışmış,
– Tercihen terimleri anlayacak kadar İngilizce bilen.
– 18 yaşından büyük , 30 yaşını aşmamış (Bay/Bayan),
– 7 gün 24 saat devam eden operasyonumuzda takım çalışmasına uyum sağlamak
– Online olarak çalışma şartlarına uygun olmak.
– Hizmetlerin ve ürünlerin geliştirilmesinde fikir yürütüp, ekip içi iş kabiliyetine sahip olabilmek.

Çalışmak isteyen arkadaşlar ik@internetbilisim.net ‘e mail atarak CV ‘lerini gönderebilirler. CV gönderilmeyen başvurular kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

CV içerisinde yine resim olma şartı mecburidir. Online görüşmede ufak bir bilgi testi yapılacaktır. Bu testte başarılı olunması gereklidir.

Kişi ile gerekli diğer görüşmeler yüz yüze yapılacaktır.

SSH Üzerinden Cpanel Fullbackup Yedek Oluşturma

Tek sitesi veya fazla sitesi olmayan kişiler Cpanel kullanmaktadır fakat lisans ücreti ödemeden istememektedir fazla işlem yapmadıkları için cpanel üzerinden. Bu tür kişilerin en büyük sıkıntısı ise fullbacup sitelerinin yedeklerini alamamalarıdır.

Bu konumuzda lisansı olmayan kişiler için ssh ( putty ) üzerinden fullbackup alma işlemini göstereceğim. İşlemleri sırasıyla ve doğru ( dikkatli ) şekilde yaparsanız problem yaşamadan SSH üzerinden fullbackup yedeğinizi almış olacaksınız.

NOT : Bu işlem sadece root erişimi olanlar için geçerlidir.

1 –  Öncelikle Putty programını indiriyoruz SSH bağlanabilmek için ” http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe ” programı indirip bağlanın.

putty-ssh-yedek

putty-ssh-yedek-2.png

2 – Bağlandıktan sonra gelen ekranda ” /scripts/pkgacct sitenizinftpadı ” şeklinde yazıp enter’a basınız.

putty-ssh-yedek-alma

3 – İşlem bittikten sonra ;

http://winscp.net/download/winscp577setup.exe << Linkteki WinSCP Programını indirip kurup çalıştırın > VPS ip adresi , root ve şifresini yazın Enter’a tıklayın.

winscp-bağlanma

Gelen ekranda 2 kısım görürsünüz sol taraftaki sizin bilgisayarınız sağ taraftaki VPS’in içindeki dosyalar > Sağ taraftaki yerde en üstteki ” .. ” a 2kere tıklayıp bir üst dizine geçiniz > Gelen dosyalardan Home klasörüne 2 kere tıklayıp içine giriniz > Aldığınız yedeği orda görüceksiniz” tar.gz ” şeklinde sonra ona basılı tutup sol taraftaki bilgisayarınızın neresine indiricekseniz o dosyaya götürünüz.

winscp-bağlanma-2

phpMyAdmin’den Database Onarmak / Repair

Cpanelde database onarma işlemi düşünüldüğü gibi zor bir işlem değildir. Fakat database websitenin en önemli kısmı olduğu için kullanıcılar bu işlemleri yaparken dikkatli olmalıdır. Geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz.

Bu tür işlemleri yapmadan önce ilk başta sitenizin yedeklerini almanızı öneririm.

1 – Database onarma işlemi için ilk başta sitenin cpaneline girmeniz gerekmektedir. Cpanele girdikten sonra ” phpMyAdmin ” kısmına girmeniz gerekmektedir.

php-my-admin-database-onarma

2 – ” phpMyAdmin ” kısmına girdikten sonra gelen ekranda hangi database’de işlem yapıcaksanız o database’i seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra sağ taraftan en alta gelip ” Tümünü Seç ” yazan yere tıkladıktan sonra sağ tarafındaki ” Seçilileri: ” yazan yere tıklayıp ” Tabloyu onar ” yazısına tıklayınız.

NOT : Tıklama işlemi yaparken yanlış yere tıklamayın çünkü otomatik işlemi yapmaktadır her hangi bir  ” işlemi onayla ” gibisinden bir soru sormamaktadır.

php-my-admin-database-onarma-1

Cpanel Alt Etki Alanı ( Subdomain ) Nasıl Oluşturulur?

Cpanel hesaplarda çoğu kişi tarafından basit bir işlem olan subdomain oluşturma işlemi yeni başlayanlar için basit bir işlem olmayabilir. O yüzden görsel olarak sizlere anlatacağım.

1 – Cpanele kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapınız. ( siteadı:2082 veya ipadresi:2082 veya siteadı/cpanel şeklinde panele giriş yapabilirsiniz ) Daha sonra gelen ekranda Alt Etki Alanları ( Subdomain ) yazan kısıma tıklayınız.

cpanel-subdomain-oluşturma-1

2 – Karşınıza gelen ekranda ” Alt Etki Alanı ” yazan yerin sağ tarafındaki boşluğa subdomain ne olacaksa onu yazınız. Daha sonra ” Belge Kökü ” yazan yere otomatik olarak subdomainin dosya uzuntasını gösterecektir. Eğer o subdomain farklı bir klasör içinde çalışmasını isterseniz oradan doğru uzantıyı değiştirebilirsiniz. Daha sonra ” Oluştur ” yazan butona basıcaksınız vede subdomaininiz oluşmuş olacaktır.

cpanel-subdomain-oluşturma-2

Cpanel Database Oluşturma ve Database Kullanıcısı Açıp Birleştirme

Bazılarınız için basit bir işlem olarak gözükebilir fakat yeni başlayacanlar için gerekli olacağını düşündüğüm bir konuda cpanel üzerinde mysql database oluşturma ve mysql database kullanıcı oluşturması vede 2 sini birleştirme işlemi olacaktır.

1 – Database oluşturulacak hesabın cpaneline bağlanınız. Daha sonra ” MySQL Veritabanları ” yazan kısıma giriş yapınız.

cpanel-database-oluşturma-1

2 – Açılan kısımda ” Yeni Veritabanı: ” yazan yerin karşısındaki boşluğa database isminiz ne olmasını istiyorsanız onu yazıp ” Veritabanı Oluştur ” yazan butona tıklayınız.

cpanel-database-oluşturma-2

3 – Database oluşturma işlemi tamamlanmıştır.  Database oluşturma işlemi bittikten sonra ” Geri Dön ” yazan kısıma tıklayıp kullanıcı adı oluşturma işlemini yapabiliriz.

cpanel-database-oluşturma-3

4 – Şimdi sıra geldi kullanıcı adı oluşturma işlemine. Database oluşturulacak hesabın cpaneline bağlanınız. Daha sonra ” MySQL Veritabanları ” yazan kısıma giriş yapınız. Gelen ekranda ” MySQL Kullanıcıları ” yazan yerin altındaki ” Kullanıcı adı: ” yazan yerin karşısındaki boşluğa istediğiniz bir kullanıcı ismini yazınız. ” Şifre : ve Şifre ( tekrar ) ” yazan yerlerin karşılarınada kullanıcı adının şifresini belirleyiniz her 2 boşluğada aynı şifreyi yazmanız gerekmektedir. Daha sonra ” Bir Kullanıcı Oluştur ” yazan butona tıklayınız vede mysql database için kullanıcı oluşturmuş oldunuz.

cpanel-kullanıcı-oluşturma-1

5 – Son işlem olarakta Database ve Kullanıcıyı birleştirme işlemi. Database oluşturulacak hesabın cpaneline bağlanınız. Daha sonra ” MySQL Veritabanları ” yazan kısıma giriş yapınız. Gelen ekranda ” Veritabanına Kullanıcı Ekle ” kısmının altında hangi database ile kullanıcı birleştirme istiyorsanız onları seçip ” Ekle ” butonuna basınız.

birleştirme

6 – ” Ekle ” butonuna bastıktan sonra gelen ekranda ” Tüm Ayrıcalıklar ” yazan yere tıklayıp bütün kutucuklar işaretlendikten sonra ” Değişiklikleri Uygula ” butonuna basınız. İşlemler tamamdır.

birleştirme2

Cpanel Üzerinden Yedek Oluşturma

Şimdiki konumuzda Cpanel üzerinden full backup yedek oluşturma işlemini resimli ve anlatımlı şekilde tarif edicem.

1 – Sitenizin cpaneline bağlanıyorsunuz. ( Bilmeyenler için siteadresi:2082 veya siteadresi/cpanel – Örnek : www.internetbilisim.net:2082 veya www.internetbilisim.net/cpanel )

2 – Bağlandıktan sonra gelen ekranda ” Yedeklemeler ” yazan kısıma tıklıyorsunuz.

cpanel-full-backup-yedek-oluşturma-1

3 – Daha sonra gelen ekranda ise ” Tam bir Web Sitesi Yedeği İndir ” hazan yere tıklıyorsunuz.

cpanel-full-backup-yedek-oluşturma-2

4 – Gelen ekranda ise bu kısımda alternatif olarak yedeğin oluşturacağı dizini seçebilirsiniz ” Yedekleme Hedef Yeri ” yazan kısımdan veya yedekleme bittiğinde mailinize bildirilmesini istiyorsanız yedek oluştur diye ” E-posta Adresi: ” yazan kısımın yanındaki ilk satıra mail adresinizi yazınız. Veya mail göndermesini istemezseniz ”  ” yazan yeri işaretliyebilirsiniz. Bu işlemler bittikten sonra ” Yedek Oluştur ” butonuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra gelen ekranda ” Geri Dön ” butonuna basıcaksınız.

cpanel-full-backup-yedek-oluşturma-3

cpanel-full-backup-yedek-oluşturma-4

5 – Eğer aşağıdaki gibi kısım gelmişse yedek oluşmuş demektir. Vede linkte tıklayıp yedeği indirebilirsiniz.

cpanel-full-backup-yedek-oluşturma-5

Bilgi –

Eğer ( ! ) işareti varsa yedek oluşuyor demektir.
Eğer resimdeki gibi yeşil okey işareti çıkıyorsa yedek oluşmuş indirilebilir demektir.
Eğer ( – ) gibi kırmızı bir icon olursa yedek oluşturulamamış hata olmuş demektir.

Outlook Ayarlama Nasıl Yapılır?

Birçok müşterimiz ve başka kişilerin en çok hata yaptığı kısımlardan biriside Outlook ayarlarını tam yapamamasıdır.

Bunun için size bu görsel detaylı Outlook nasıl ayarlanır onu göstereceğim.

Benim göstermelik yaptığım isim ” blog@internetbilisim.net ” olacaktır sizde kendinize göre görselde ki kısımları ayarlayabilirsiniz.

1 – ” Elle Kurulum veya ek Sunucu Türleri ” yazan kısmı seçip ” İleri ” yapınız.

– Outlook-ayarları-1

2 – Gelen ekranda ” POP veya IMAP ” yazan yeri seçip ” İleri ” tuşuna basınız.

Outlook-ayarları-2

3 – Gelen ekranda resimdeki gibi boş kısımları kendi mail adresinize ve domain uzantınıza göre doldunuz ben site adı ” internetbilisim.net ” ve mail adı olarakta ” blog@internetbilisim.net ” olarak göstermekteyim. Bundan sonraki işlemler en çok hata yapılan işlemlerdir.

Outlook-ayarları-3

4 – Şimdi en çok hata yapılan kısıma geldik. 3. resimdeki kırmızı ile işaretlediğim ” Diğer Ayarlar … ” yazan yere tıklayınız. Gelen kısımları aşağıdaki resimlerdeki gibi doldurunuz.

Outlook-ayarları-4 Outlook-ayarları-5 Outlook-ayarları-6

5 – Bu işlemlerde bittikten sonra ” İleri ” butonuna basınız daha sonra hesap sınaması yapıcaktır ondan sonra Outlook ayarlarınız tamamlanmış olacaktır.

Outlook-ayarları-7